Дитячі журнали

для занять художньо-технічною творчістю у школі та вдома

(044) 599-87-00
(044) 331-40-29

cart товарів: 0
Кошик

Ложка і виделка

Стародавні римляни і греки їли руками, але робили це витончено. Саме римський поет Овідій навчив їх їсти кінчиками пальців, а після їжі витирати руки об хліб. Пізніше під час їжі у Греції на руки одягали спеціальні рукавички із твердими наконечниками.

Наймолодшою з усіх предметів сервірування є виделка. Саме їжа пальцями і була прообразом цього предмету. А оскільки це ставало зовсім незручним, у Римі й вигадали першу виделку, яка мала лише два зубці. Хоча ще раніше там існував предмет, призначений для їжі, котрий мав лише один зубець, таке собі шило, яким просто наколювали шматочки їжі. Із занепадом Римської імперії багато її досягнень надовго забулися людьми, зокрема й виделка. Отож, довелось винаходити цей предмет заново. Зробили це в італійському місті Венеція. Саме звідти виделка потрапила до Константинополя, столиці Візантії, і почала розповсюджуватись по всій Європі. Сьогодні ми маємо і десертні, і столові виделки, і для риби, а також окремо для фруктів.

Найперші ж прообрази ложок з’явилися ще за 3000 років до нашої ери. Їх ліпили з глини або випилювали з кісток та рогів тварин, використовували для цього морські раковини, риб’ячі кістки та голови, деревину. Давні єгиптяни робили ложки з каменю, дерева і слонової кістки, а стародавні римляни користувалися ложками з бронзи та срібла. У Середні віки срібні ложки могли собі дозволити лише заможні люди, а в усіх інших вони були олов’яними, дерев’яними чи залізними.

На Русі найперші ложки зі срібла було виготовлено в 998 році за наказом князя Володимира Красне Сонечко. Виготовили їх для дружини князя, адже дружинники князя Володимира вимагали великі ложки як компенсацію за прийняття нової віри Тоді ложки мали коротку ручку і тримати їх треба було в кулаці.

Звичної овальної форми ложка набула в 17 ст. Її вже можна було елегантно тримати трьома пальцями. У той час з’явився звичай зображати на ручках дорогих ложок фігурки 12 апостолів, саме тому сервізи формувались на 12 персон. Свого сучасного вигляду ложка набула у 18 ст.

Сьогодні виготовляють безліч найрізноманітніших ложок. Вони можуть бути різнокольоровими, мати різну форму, розмір, а також виготовлятися з будь-якого матеріалу. Хоча існують і ложки, форма та використання яких завжди залишаються незмінними.

Основні види ложок: столова, чайна, для кави та десерту. Протягом свого розвитку ложка, як і виделка, кардинально змінювались, але завжди були і залишаються незамінними предметами у повсякденному житті кожної людини.

 

 

 

Copyright © 2011 Видавництво «Академія Саморобкіна»