Дитячі журнали

для занять художньо-технічною творчістю у школі та вдома

(044) 599-87-00
(044) 331-40-29

cart товарів: 0
Кошик

Що таке пластилін?

Пластилін – це матеріал для ліплення, основними інгредієнтами якого є суха глина та парафін. Так, у розтоплений парафін додають глину, речовини, які не дають масі висохнути, це озокерит – матеріал, схожий на бджолиний віск, езерин – речовина, яку отримують теж із озокериту, тваринний жир, вазелін та інші речовини. Обов’язковий компонент пластиліну – пігменти, без яких він би не мав кольору, а був би сірим.

Коли з’явився пластилін?

Як матеріал для ліплення пластилін був відомий іще в середньовіччі. Спочатку наші предки ліпили з глини чи воску, але це було незручно, бо глина прилипала до рук, а віск танув і ставав рідким при найменшому збільшенні температури. Але саме властивість воску танути наштовхнула на думку про те, що вийде, якщо змішати глину та віск? І їх змішали У результаті з’явився перший пластилін. До його складу спочатку входили очищений та подрібнений порошок глини і натуральний чи мінеральний віск, тобто озокерит. Потім почали додавати тваринний жир, щоб пластилін не засихав, ті інші інгредієнти.

 

Який пластилін сьогодні?

Сьогодні пластилін – чудовий матеріал для численного використання. На відміну від глини та воску він залишається м’яким, практично не твердне і не засихає, а завдяки широкому спектру кольорів дозволяє досягти будь-якого відтінку. І навіть якщо в коробці всього 6 чи 8 кольорів, можна досягти ширшої палітри за умови, якщо знати правила змішування пластиліну.

Пластилін стає більш чи менш м’яким залежно від температури, під час роботи він не липне до рук, і навіть якщо потрапить на меблі чи килим, не страшно: його можна легко прибрати, а пляму змити теплою водою. Ліплення з пластиліну рекомендовано дітям не тільки для творчого розвитку, але й для розвитку дрібної моторики, удосконалення маленьких рухів пальців, що дозволяє в свою чергу покращити формування мислення та мовлення дитини. Крім того, ліплення гарно впливає на нервову систему, тому активним і непосидючим дітям часто рекомендують займатися саме ліпленням.

Який буває пластилін?

Сьогодні виробляють два види пластиліну: парафіновий і восковий. Залежно від консистенції пластилін ділиться на три групи:

Твердий, який не часто рекомендують, бо він кришиться під час роботи, його важко розім’яти навіть дорослому, не кажучи вже про дитину;

Середньої твердості, який неважко розім’яти при кімнатній температурі, він гарно тримає форму і не вигорає на сонці, тому саме цей пластилін рекомендують для виготовлення фігурок;

М’який пластилін здебільшого продається у вигляді товстих олівців чи брусків, він дуже пластичний, легко ліпиться, тримає форму та ідеально підходить для перших занять ліпленням із малюками.

Крім того, для найменших скульпторів можна використовувати пластилін-тісто, до складу якого мають входити такі натуральні компоненти, як пшеничне борошно та природні барвники. Такий пластилін має приємний запах, легко розминається, не липне до рук і не залишає жирних слідів. Але є в нього і свої недоліки: його не можна довго зберігати, а виготовлені з нього фігурки дуже швидко засихають.

Як вибрати якісний пластилін?

Якісний пластилін повинен:

  • легко розрізатися пластмасовим стеком для ліплення;
  • швидко нагріватися в руках і ставати м’яким;
  • не кришитися, але й не танути в руках;
  • кататися між долонями і не прилипати до них;
  • за допомогою стека легко зніматися з будь-якої поверхні, не залишаючи плям;
  • один шматок пластиліну повинен легко ліпитися до паперу, дерева, картону, а також до іншого шматочку і не відпадати;
  • досить довго перебувати на відкритому повітрі і не втрачати при цьому свої якості;
  • легко змиватися з рук теплою водою.